Sweden/Sverige


Wanja Lundby-Wedin


 
  

LO-basen Wanja Lundby-Wedin anser inte att Folksam gjort något fel.

Lundby-Wedins beslut ledde till miljardkonkurs
 

LO-basen Wanja Lundby-Wedin fattade det omdebatterade beslut som ledde till Folksam Internationals miljardkonkurs. Köparna av bolaget anser att de blivit blåsta av Folksam.



Egentligen var det för bra för att vara sant.

Fyra svenska konsulter, tre försäkringsaktuarier och en advokat, fick köpa återförsäkringsbolaget Folksam International, med en kassa på över 1 miljard kronor. Pris: 1 krona.

Och det visade sig också vara för bra för att vara sant.

Folksams Internationals tillgångar visade sig vid en närmare granskning smälta ihop till 300 miljoner kronor, vilket bara skulle räcka att driva bolaget ett par månader till. Sedan skulle konkursen vara ett faktum.

- Vi blev rejält blåsta av Folksam. Merparten av tillgångarna i Folksam International var pantsatta, säger advokat Dan Öwerström, en av de fyra konsulter som köpte återförsäkringsbolaget av Folksam. Övriga tre köpare är Stig Aggevall, Gunnar Roos och Ola Hallin, samtliga respekterade försäkringsaktuarier.

- Folksam vägrade under flera månader efter försäljningen att lämna ut bokföringsunderlag. Jag var tvungen att hota dåvarande vd Tore Andersson med rättsliga åtgärder för att få ut handlingarna, säger Dan Öwerström.

Med bokföringsunderlaget i sin hand stod det klart för köparna att bolaget de köpt från Folksam var konkursmässigt.

- Vi ville då att Folksam skulle ta tillbaka bolaget. Därmed skulle miljardkonkursen ha kunnat undvikas, säger Dan Öwerström.

Den 16 maj 2002 var det krismöte uppe i Folksams styrelserum, beläget på tjugosjunde våningen i Folksam-skrapan i Stockholm.

Det var de fyra köparna, med Stig Aggevall i spetsen, som hade kallat till mötet. Från Folksams sida deltog dåvarande vd Tore Andersson, ekonomidirektör Mikael Öhlund och chefen för kaptialförvaltning, Håkan Johansson.

Men Tore Andersson var inte pigg på att ta tillbaka det konkursmässiga bolaget.

- Det där har jag inte mandat att ta ställning till nu. Jag måste fråga Wanja Lundby, uppger Dan Överström att Tore Andersson svarade.

LO-basen Wanja Lundby-Wedin, styrelseordförande i Folksam, var dock på chartersemester i Italien. Därför krävde Tore Andersson några dagars respit med svaret.

Ett par dagar senare kom beskedet. Folksam tänkte inte ta tillbaka Folksam International.

Dagen efter beskedet tvingades de nya ägarna att försätta Folksam International i konkurs. Bristen i konkursboet uppgår till 1,1 miljarder kronor. Det är främst internationella återförsäkringsbolag som drabbats av konkursen.

Folksam har också prickats av Finansinspektionen för missvisande ekonomisk redovisning i Folksam International.

Konkursförvaltaren Rolf Åbjörnsson tänker nu driva en process där han kräver Folksam på 400 miljoner kronor.

Bernt Hermele, bernt.hermele@dn.se

Förtydligande: Denna artikel hade ursprungligen rubriken "Lundby-Wedin beslutade om miljardkonkurs". Med anledning av artikeln har Wanja Lundby-Wedin begärt ett förtydligande. Som styrelseförande i försäkringsbolaget Folksam fattade Lundby-Wedin inte det formella beslutet att försätta Folksam International i konkurs. Däremot innebar konsekvenserna av hennes beslut att bolaget gick i konkurs.

17 feb 2005

 

 


Kontorsvaror


Otter Kontorsvaror


NetCat - the Website Collection